Kata

dynamika, technika, precyzja

Kata stylu Gosoku-ryu są ewenementem na skale światową. Jako jedyne mają charakter prawdziwej walki. Niespotykane w innych stylach karate techniki uderzeń, bloków, niesamowite przejścia czy obroty, sprawiają, że wykonując daną formę odnosimy wrażenie jak byśmy uczestniczyli w realnym pojedynku. Nie bez przyczyny uczniowie Mistrza Kuboty mówią „RÓBCIE KATA TAK JAK BYŚCIE WALCZYLI” czy „KATA GOSOKU-RYU  TO  WALKA”. Mają rację! Ciągła zmiana tępa, uderzenia kątowe, charakterystyczne poruszanie się oraz niesamowite obroty,  stanowią o wyjątkowości tych form.

W stylu Gosoku-ryu występuje 16 zaawansowanych kata. Są to formy bardzo trudne i skomplikowane. Na świecie jest  niewiele osób, które są w stanie wykonać wszystkie wraz z interpretacjami. Opanowanie jednej z najdłuższych form, czyli ”Jiyu No Michi" (niekończąca się droga) zajmuje około 3 lat. Jest to ostatnie kata jakie dotychczas wykreował i stworzył Soke Takayuki Kubota. To podsumowanie stylu Gosoku-ryu.

Unikalnym i nie spotykanym układem w japońskich sztukach walki jest kata medytacyjne o nazwie „Anso No Kata”. Ruchy wykonywane są w rytm specjalnej muzyki napisanej dla Soke Kuboty. Oprócz zaawansowanych kata występuje również 16 form tak zwanych Kihon Kata. Służą one początkującym adeptom w opanowaniu podstawowych technik stylu Gosoku-ryu. Ułatwiają naukę zaawansowanych kombinacji oraz pozwalają krok po kroku zgłębić idee stylu Gosoku-ryu.