Zapisy 2023/2024

ZAPISYKliknij

 • Od 11.08 w IKA Poland Raszyn rozpoczynamy oficjalne zapisy na sezon 2023/2024
 • Trening rozpoczynamy od 05.09.2023.
 • Wszystkie grupy wiekowe.
 • Oferta poszerzona - Akademia Samoobrony dla Kobiet, Cross IKA, Zajęcia personalne z boksu.

 • TU ZNAJDZIESZ:
 • Grafika: kliknij
 • Regulamin i cennik: kliknij
 • Shihan Krzysztof Chałupka wywiad: kliknij
 • Zapisza się: kliknij 
                                                                                                                                     
                                                      

DLACZEGO WARTO ZAPISAĆ DZIECKO NA KARATE !!!


     Sporą grupę uprawiającą , karate c stanowią dzieci w wieku od czterech lat a więc w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym . Często więc ludzie dorośli, niewtajemniczeni w arkana dalekowschodnich sztuk walki, zadają sobie pytanie czy takie zajęcia są dla dzieci bezpieczne. Nic dziwnego. Ciągle przecież sporty walki kojarzą się większości społeczeństwa z przemocą, a nawet agresją. Z całą pewnością jest to jednak niewłaściwe pojmowanie przesłania sztuki walki. Potwierdzić to mogą ci rodzice, których dzieci trenują  karate. Niejednokrotnie mówią oni, że dzięki takim zajęciom ich pociechy nie tylko stają się bardziej otwarte na innych ludzi, spokojniejsze, bardziej w siebie wierzą, ale nawet lepiej sobie radzą z obowiązkami szkolnymi.

           Pomijając aspekt zdrowotny treningów , na plan pierwszy wysuwają się zagadnienia wychowawcze. Karate bowiem nierozerwalnie związane jest z duchowością i filozofią Dalekiego Wschodu: uprzejmość wobec bliźnich, szacunek dla rodziców i osób starszych, sumienność w wykonywaniu powierzonych prac oraz powstrzymywanie się od gwałtowności. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie czy dziecko jest w stanie zrozumieć te zasady i stosować je w codziennym życiu. Okazuje się, że jest to możliwe.

            Po pierwsze cały ceremoniał treningów: ukłony przed mistrzem i partnerem, chwile medytacji, chóralne wypowiadanie przysięgi Dojo sprawiają, że młody człowiek wyczuwa panującą w sali atmosferę niezwykłości. To właśnie miedzy innymi powoduje, iż dziecko czuje się niejako zobowiązane do poważnego traktowania poleceń trenera - nie robi tego na zasadzie przymusu, lecz z własnej woli. Inna rzecz, że zajęcia z dziećmi zawierają bardzo niewiele elementów czystej sztuki walki. Stanowią raczej formę zabawową gimnastyki korekcyjnej i ogólnorozwojowej, zdrowego współzawodnictwa, które najmłodsi tak lubią.   Kolejną zaletą sztuk walki jest wyrabianie u dziecka wiary we własne siły na zasadzie: 'możesz, jeśli tego naprawdę chcesz'. Dzięki temu najmłodsi uczą się koncentracji, pokonywania znużenia i zmęczenia. Każdy zaś sukces powoduje u nich poczucie zadowolenia z siebie i wykonywanej pracy.

            Treningi prowadzone są przez odpowiednio przygotowaną kadrę instruktorską. Zajęcia dla dzieci to przede wszystkim trening ogólnorozwojowy z elementami technik karate. Prowadzący zwracają uwagę na podnoszenie sprawności fizycznej oraz na prawidłową postawę dziecka. Duży nacisk kładą na dyscyplinę i systematyczność - cechy które pozwalają osiągnąć lepsze wyniki w innych dziedzinach życia, na przykład w szkole. Następnie rozwój wszystkich cech motorycznych, naukę technik karate, form kata. Pomagają w przezwyciężeniu lęków, stresów i zahamowań poprzez udział w egzaminach na stopnie szkoleniowe a także starty w zawodach.

Shihan Krzysztof Chałupka 5 dan